Významné dny, při kterých budou volně přístupné památky

V kalendářním roce je několik dnů, při kterých slavíme různé významné historické události. V těchto dnech jsou otevřeny různé památky a konají se různé doprovodné programy. I letos by se měly tyto dny uskutečnit. Pojďme si je přiblížit a podívat se co konkrétně můžeme na jakých místech navštívit a vidět.

1. Pražská muzejní noc

Ještě se zatím neví v který den se konkrétně uskuteční, ale již teď organizátoři plánují bohatý program. Pokud se plánujete zúčastnit, pak se můžete těšit na různé koncerty, přednášky, soutěže a filmové projekce. I pro malé účastníky bude přichystán doprovodný program, díky kterému se zabaví celé rodiny i s dětmi.

V Pražské muzejní noci budete moci navštívit tato místa: Fakultu architektury ČVUT v Praze, Galerii Lucerna, Galerii Vyšehrad, Goethe-Institut, Hlavní budovu na Florenci (Muzeum hlavního města Prahy), Muzeum Antonína Dvořáka, Muzeum Bedřicha Smetany a mnoho dalších…

Návštěvu památek si budete moci naplánovat i pomocí aplikací Moje muzea a Moje noc.

2. Hradozámecká noc

Zatím je tato noc, ve které budou otevřeny různé hrady, zámky, zahrady a památky v Praze a Středočeském kraji a vlastně i po celém Česku, naplánována na poslední den v červenci – 31.7.-1.8. Na připojených místech se bude odehrávat doprovodný program, který lépe přiblíží bohatou historii daného místa.

Které hrady a zámky z Prahy a okolí se letos k akci připojí?

zámky: Konopiště, Hořovice, Loučeň, Mnichovo Hradiště, Žleby, Mělník, Stránov, Mníšek pod Brdy, zámek Radim

hrady: Karlštejn, Žebrák, Krakovec, Točník, Křivoklát Český Šternberk

3. Dny evropského dědictví

Pravděpodobně letos proběhnou od 10 do 19. září. Konají se každý rok v tomto období a kladou si za cíl přiblížit občanům bohatou historii Evropy a jejich jednotlivých zemí. letošní oficiální zahájení by mělo probíhat v pátek 10.9. v Uherském Hradišti, které si naplánovalo bohatý doprovodný program.

Největší výhoda těchto dnů jsou víkendy. O víkendech, které spadají do tohoto týdne, můžete navštívit běžně veřejnosti nepřístupné místnosti různých památek a budov.

Dále se v rámci těchto dní konají různé přednášky, akce a koncerty. V památkách je také často zorganizován speciální program ve formě speciálních prohlídkových tras, výstav a přednášek s bližším představením daného místa.

Můžete tak nahlédnout do místností budovy ve vaší obci, která je v průběhu roku jinak nepřístupná.

Posted in Akce a představení.