Představení organizace a akce Open House Praha

Představení-organizace-a-akce-Open-House-Praha

Dovolujeme si vám představit zajímavou organizaci, která se jmenuje Open House Praha, která pořádá zajímavé akce spojené s architekturou a poznávání Prahy.

Tato nezisková organizace byla založena v roce 2014 a za cíl si kladla hned od začátku jednoduchou myšlenku: Otevírání běžně nepřístupných budov.

Chtějí otevřít město všem občanům a turistům, aby měli možnost navštívit budovy, kolem kterých každý den chodí, i zevnitř. Tvrdí, že kvalita našeho života přímo koreluje s kvalitami veřejného prostoru a architektury, ve které se pohybujeme. Buď může být inspirativní, jednoduchá a krásná. Nebo naopak plná reklamního balastu, nevhodných informačních sdělení a zablokovaných možností ke vstupům.

Co vše mimo jeden víkend, kdy se otevírají domy veřejnosti tato agentura dělá?

Snaží se zprostředkovávat veřejnosti přímou zkušenost s uměním a popularizují architekturu. Snaží se také propojovat architekty s veřejností, aby se zlepšila dostupnost informací a propojení s místní komunitou.

Mimo to se snaží o zapojení veřejnosti do dění kolem nich. Snaží se o informování o nových architektonických projektech ve veřejném prostoru tak, aby měli občané informace o plánovaných zásazích do jejich okolí. Snaží se také představovat architekturu jako možnost usnadnění života pro hendikepované osoby, které často mívají největší potíže při běžném používání veřejných prostranství.

Například můžeme uvést asi největší architektonický a projekční zádrhel na výstupu z poslední stanice pražského metra, ze které se přestupovalo na autobus na letiště. Tento výstup neměl eskalátor a bylo to nutné vyřešit osobami, kteří nosili cestujícím kufry do schodů.