Architektonické skvosty Prahy a okolí podle A.Gebriana

Milujete architekturu? My také!  Do našeho seriálu jsme si pozvali známého českého videoblogera o architektuře – Adama Gebriana, aby nám představil jeho neoblíbenější architektonické skvosty Prahy a okolí.

1. Národní památník na Vítkově

Jedna z nejmonumentálnějších staveb minulého století se nachází na pražském kopci Vítkov, na kterém najdeme i jednu z největších jezdeckých soch. Konkrétně se zde nachází socha Jana Žižky.

Je škoda, že většina Pražanů zná tuto budovu pouze z venku. Pokud by se podívali na prohlídku i dovnitř, možná by na tuto památku velmi spojenou s minulým režimem měli trochu jiný pohled.

Budova měla sloužit jako uctění památky legionářů, kteří padli už za První světové války. Základní kámen byl položen již v roce 1928. Během Druhé světové války zde měl sklad Wehrmacht a za minulého režimu tu bylo Mauzoleum Klementa Gottwalda. Mezi roky 1989-2009 byl nepřístupný. Pro veřejnost je k dispozici až od roku 2009, kdy zde proběhla rekonstrukce.

Návštěvníci se mohou těšit například na krásný Slavnostní sál, expozici Laboratoř emocí a expozici novodobých českých dějin.

2. Obchodní dům Kotva

Obchodní domy Kotva a Máj byly rozhodně dva nejznámější obchodní domy v bývalém Československu. Budova Kotvy byla postavena v rámci architektonické soutěže. V této soutěži vyhráli manželé Machoninovi, kteří se nebáli a odvážně vyřešili otázku jakým způsobem umístit téměř dva hektary obchodní plochy a skladovacích prostor na malý pozemek v centru Prahy.

Dle nás se jim to povedlo náramně, ale tento obchodní dům již bohužel díky necitlivým rekonstrukcím interiéru trochu ztratil své kouzlo. Bylo totiž potřeba rozparcelovat obrovský prostor na jednotlivé obchody, jelikož již nesloužil pouze jednomu nájemci, ale několika desítkám prodejců, kteří potřebovali prostor rozčlenit.

3. Tančící dům (Ginger and Fred)

Symbol nového moderního státu (ČR), kterým chtěli architekti ukázat, že patříme do moderní západní civilizace. Podobu domu navrhl známý český architekt chorvatského původu – Vlado Milunić spolu s Frankem O. Gehrym.

Byl postaven na místě, které omylem zničila americkém bomba při bombardování Prahy.

4. Náplavka v Praze

Náplavku považujeme za kvalitní projekt, kdy město Praha investovalo do úpravy nábřeží Vltavy tak, aby zde vznikl kvalitní prostor pro trávení času. Nebyla zanedbaná ani estetická stránka, kdy se bývalé sklady zapuštěné do zdi proměnily v kavárny s otevíratelným čelním sklem.

5. Dům Radost na Žižkově

Tuto krásnou funkcionalistickou budovu najdete na pražském Žižkově. Pravděpodobně ho znáte především z venku. Otevírá se veřejnosti pouze výjimečně a to většinou ve dnech tzv. Open House Praha, který se i letos pravděpodobně uskuteční v září. Doporučujeme prohlídku této krásné budovy nejen z venku, ale také zevnitř.

Posted in Akce a představení, Architektura.