Významné dny, při kterých budou volně přístupné památky

V kalendářním roce je několik dnů, při kterých slavíme různé významné historické události. V těchto dnech jsou otevřeny různé památky a konají se různé doprovodné programy. I letos by se měly tyto dny uskutečnit. Pojďme si je přiblížit a podívat se co konkrétně můžeme na jakých místech navštívit a vidět.

1. Pražská muzejní noc

Ještě se zatím neví v který den se konkrétně uskuteční, ale již teď organizátoři plánují bohatý program. Pokud se plánujete zúčastnit, pak se můžete těšit na různé koncerty, přednášky, soutěže a filmové projekce. I pro malé účastníky bude přichystán doprovodný program, díky kterému se zabaví celé rodiny i s dětmi.

V Pražské muzejní noci budete moci navštívit tato místa: Fakultu architektury ČVUT v Praze, Galerii Lucerna, Galerii Vyšehrad, Goethe-Institut, Hlavní budovu na Florenci (Muzeum hlavního města Prahy), Muzeum Antonína Dvořáka, Muzeum Bedřicha Smetany a mnoho dalších…

Návštěvu památek si budete moci naplánovat i pomocí aplikací Moje muzea a Moje noc.

2. Hradozámecká noc

Zatím je tato noc, ve které budou otevřeny různé hrady, zámky, zahrady a památky v Praze a Středočeském kraji a vlastně i po celém Česku, naplánována na poslední den v červenci – 31.7.-1.8. Na připojených místech se bude odehrávat doprovodný program, který lépe přiblíží bohatou historii daného místa.

Které hrady a zámky z Prahy a okolí se letos k akci připojí?

zámky: Konopiště, Hořovice, Loučeň, Mnichovo Hradiště, Žleby, Mělník, Stránov, Mníšek pod Brdy, zámek Radim

hrady: Karlštejn, Žebrák, Krakovec, Točník, Křivoklát Český Šternberk

3. Dny evropského dědictví

Pravděpodobně letos proběhnou od 10 do 19. září. Konají se každý rok v tomto období a kladou si za cíl přiblížit občanům bohatou historii Evropy a jejich jednotlivých zemí. letošní oficiální zahájení by mělo probíhat v pátek 10.9. v Uherském Hradišti, které si naplánovalo bohatý doprovodný program.

Největší výhoda těchto dnů jsou víkendy. O víkendech, které spadají do tohoto týdne, můžete navštívit běžně veřejnosti nepřístupné místnosti různých památek a budov.

Dále se v rámci těchto dní konají různé přednášky, akce a koncerty. V památkách je také často zorganizován speciální program ve formě speciálních prohlídkových tras, výstav a přednášek s bližším představením daného místa.

Můžete tak nahlédnout do místností budovy ve vaší obci, která je v průběhu roku jinak nepřístupná.

Architektonické skvosty Prahy a okolí podle A.Gebriana

Milujete architekturu? My také!  Do našeho seriálu jsme si pozvali známého českého videoblogera o architektuře – Adama Gebriana, aby nám představil jeho neoblíbenější architektonické skvosty Prahy a okolí.

1. Národní památník na Vítkově

Jedna z nejmonumentálnějších staveb minulého století se nachází na pražském kopci Vítkov, na kterém najdeme i jednu z největších jezdeckých soch. Konkrétně se zde nachází socha Jana Žižky.

Je škoda, že většina Pražanů zná tuto budovu pouze z venku. Pokud by se podívali na prohlídku i dovnitř, možná by na tuto památku velmi spojenou s minulým režimem měli trochu jiný pohled.

Budova měla sloužit jako uctění památky legionářů, kteří padli už za První světové války. Základní kámen byl položen již v roce 1928. Během Druhé světové války zde měl sklad Wehrmacht a za minulého režimu tu bylo Mauzoleum Klementa Gottwalda. Mezi roky 1989-2009 byl nepřístupný. Pro veřejnost je k dispozici až od roku 2009, kdy zde proběhla rekonstrukce.

Návštěvníci se mohou těšit například na krásný Slavnostní sál, expozici Laboratoř emocí a expozici novodobých českých dějin.

2. Obchodní dům Kotva

Obchodní domy Kotva a Máj byly rozhodně dva nejznámější obchodní domy v bývalém Československu. Budova Kotvy byla postavena v rámci architektonické soutěže. V této soutěži vyhráli manželé Machoninovi, kteří se nebáli a odvážně vyřešili otázku jakým způsobem umístit téměř dva hektary obchodní plochy a skladovacích prostor na malý pozemek v centru Prahy.

Dle nás se jim to povedlo náramně, ale tento obchodní dům již bohužel díky necitlivým rekonstrukcím interiéru trochu ztratil své kouzlo. Bylo totiž potřeba rozparcelovat obrovský prostor na jednotlivé obchody, jelikož již nesloužil pouze jednomu nájemci, ale několika desítkám prodejců, kteří potřebovali prostor rozčlenit.

3. Tančící dům (Ginger and Fred)

Symbol nového moderního státu (ČR), kterým chtěli architekti ukázat, že patříme do moderní západní civilizace. Podobu domu navrhl známý český architekt chorvatského původu – Vlado Milunić spolu s Frankem O. Gehrym.

Byl postaven na místě, které omylem zničila americkém bomba při bombardování Prahy.

4. Náplavka v Praze

Náplavku považujeme za kvalitní projekt, kdy město Praha investovalo do úpravy nábřeží Vltavy tak, aby zde vznikl kvalitní prostor pro trávení času. Nebyla zanedbaná ani estetická stránka, kdy se bývalé sklady zapuštěné do zdi proměnily v kavárny s otevíratelným čelním sklem.

5. Dům Radost na Žižkově

Tuto krásnou funkcionalistickou budovu najdete na pražském Žižkově. Pravděpodobně ho znáte především z venku. Otevírá se veřejnosti pouze výjimečně a to většinou ve dnech tzv. Open House Praha, který se i letos pravděpodobně uskuteční v září. Doporučujeme prohlídku této krásné budovy nejen z venku, ale také zevnitř.

4 zajímavé akce, které se konají na zámcích a hradech

Letošní rok zatím i přes nepřízeň aktuální situace vypadá na plný plánovaných akcí. Kalendáře na pražských a středočeských hradech a zámcích jsou opravdu nabité zajímavými událostmi. Pojďme se podívat na výběr z těch nejzajímavějších.

Komentované prohlídky na Novoměstské radnici

V letošním roce mají na Novoměstské radnici v plánu několik dní provázet zájemce o prohlídku po budově.  Aktuálně jsou zde vypsány termíny především na jarní období. Těšit se ale můžete i na letní večerní prohlídky při západu slunce, které se budou pravděpodobně podle plánu konat jednou  až dvakrát měsíčně.

Zámecké slavnosti na zámku Kynžvart

Dne 12.6. se pravděpodobně uskuteční nedaleko od Prahy zajímavá slavnost. V kapli svatého Antonína z Padovy je naplánovaná veřejná bohoslužba a kolem zámku bude bohatý program zaměřený na historii tohoto místa.

Den s Františkem Jiřím na zámku Kynžvart

V rámci Roku osvícenské šlechty proběhne na zámku Kynžvart přednáška o životě a aktivitách známého evropského politika a diplomata – Františka Jiřího prvního knížete z rodu Metternichů. Součástí bude i malá faleristická výstava vyznamenání tohoto rodu.

Středověké slavnosti v Břevnovském klášteře

Milujete rytířské souboje, historické trhy a tradiční českou zábavu? Pak nesmíte chybět 22.5 v Břevnovském klášteře, kde se uskuteční již sedmý ročník oblíbených středověkých slavností. Bue zde bohatý program pro malé i velké návštěvníky. Menší se mohou těšit například na loutkové divadlo, rytířské souboje. Ti větší třeba na ukázku dobového vaření piva, tanečnice doprovázené dobovou hudbou.

Zalíbila se vám některá z těchto akcí a rádi byste se ji zúčastnili? Směle do toho. Pokud budete chtít více informací o některé z blížících se akcí, pak sledujte pravidelně náš web.